Obsah: Cestování do ciziny v habsburské monarchii a v Československu

Studie se věnuje závažnému tématu dosud historiografií opomíjenému, ač uzavření hranic po komunistickém převratu společnost dlouhodobě poznamenalo. Problematiku cestování sleduje v historickém kontextu od roku 1848. Významným kladem studie je pozornost, kterou věnuje Slovensku po rozbití ČSR a v době protektorátu. Podrobně pak popisuje pasovou a vízovou politiku včetně malého pohraničního styku, problému nedovoleného překračování hranic a emigrace za komunistického režimu.
Práce vychází především z archivních materiálů uložených v Archivu Ministerstva vnitra České republiky a v bývalém archivu ÚV KSČ, který je nyní součástí Národního archivu. Rozsáhlá část příloh přináší hlavní zákonné předpisy od r. 1848 a dokumenty z usnesení komunistických vlád a ÚV KSČ.
Vytvořil: janajau
Zdroj: anotace ke knize