Obsah: Balady a svízelky

Sedmá sbírka současného českého autora a vynikajícího překladatele ruské literatury soustřeďuje verše, které obsahují především bilanční reflexe.
Téměř osmdesátiletý autor i v tomto cyklu nadále rozvíjí a zůstává věrný formálním postupům, které ho "pronásledovaly" ve všech tvůrčích obdobích. Znamená to, že Daněk nadále používá baladické rátoriky i umění sonetu a mnohdy oba tyto útvary propojuje v jeden celek. Navíc má schopnost uplatnit v těchto polohách i dokonalou rýmovou techniku, umocňující vyznění jednotlivých básnických čísel. Pro autora je velmi podstatná i námětová škála: druhé slovo v titulu tentokrát naznačuje, že se pokouší vyjádřit takové dojmy, které ho doprovázely při jeho mnohdy strastiplných prožitcích v nejrůznějších časových etapách. Tyto reminiscence lze nepochybně označit jako nedílnou součást Daňkovy paměti, která v sobě nese i zpověď generace, jejíž zkušenosti rozhodně nepatří mezi nejradostnější. Vždyť se mezi nimi objevuje válečné dětství, únorový převrat, srpnová invaze z roku 1968 a dlouhá normalizační léta. Není proto divu, že často skloňovaným podstatným jménem se v Daňkových textech stává slovo "svoboda", která je jednou z nejvyšších hodnot lidské existence.

Vytvořil: ota61
Zdroj: www.mlp.cz