Obsah: Othello

Děj začíná v Benátkách. Othello se právě potají oženil s Desdemonou. Její otec, Brabanzio, je z toho zdrcen. Nelíbí se mu, že ze všech nápadníků si jeho dcera vybrala právě Othella, který je černoch. Stejně tak se to nelíbí ani jednom z těch nápadníků, Roderigovi. Toho zatáhne Othellův pobočník Jago do ďábelských plánů, které se rozjedou až o něco později. Othello je poslán na Cypr, který má čelit útoku tureckého loďstva. Desdemona, Jago i Roderigo v přestrojení odjíždějí s ním. Na Cypr přijíždí také Othellův náměstek Cassio. Za nějakou dobu po příjezdu se dozvídají, že turecké loďstvo se potopilo, tudíž k žádné bitvě nedojde. Jagovi a Roderigovi se podaří docílit toho, že Othello je donucen Cassia propustit ze svých služeb. Cassio je zklamán a žádá Desdemonu, aby se u svého manžela přimluvila. Desdemona tak opravdu činí a Othello je ochoten Cassia přijmout zpět. Desdemoniny přímluvy ovšem využívá Jago, kterého všichni považují za čestného a upřímného člověka. Namluví Othellovi, že ho jeho žena určitě podvádí s Cassiem. Othello, který normálně vůbec nežárlí, pod tíhou Jagovy výmluvnosti a jeho smyšlených důkazů propadá chorobné žárlivosti. Touto dobou přijíždí na Cypr také Lodovico se zprávou, že Othello se má vrátit do Benátek a správu Cypru za něj převezme Cassio. Jagovi se podaří přesvědčit Othella, že Desdemonu musí připravit o život a o Cassia, že se postará sám Jago. Jago to ovšem přehazuje na Roderiga. Ten přepadne v noci Cassia a bodne ho. Cassio má ovšem brnění, takže se mu nic nestane a zraní Roderiga. Jagovi se zezadu podaří říznout Cassia do nohy. Cassiovým voláním o pomoc je přivolán Lodovico a Graziano. Jago odbíhá a vzápětí se vrací se světlem jakoby nevěděl co se děje. Jago sám zabíjí Roderiga, který by mohl všechno vyzradit, pokud by přežil. Lodovico a Graziano odnáší zraněného Cassia. Mezitím se Othello v ložnici chystá k vraždě Desdemony. Ta, která nechápe co udělala, že se na ní manžel tak hněvá, ho prosí o smilování. Othello je neoblomný a Desdemonu zabíjí. Do toho přichází Emilie. Zděšená se ptá Othella co to provedl a vysvětluje mu, že by nenašel nikoho čistšího než byla Desdemona. Othello tomu odmítá věřit. Vstupuje Montano, Graziano a Jago. Emilii dochází, že její manžel Jago není takový jaký si myslela a usvědčuje ho ze lži. Jago to nevydrží a Emilii probodne a prchá. Všichni ho pronásledují až na Othella. Po chvíli se vrací, s nimi přichází i Lodovico a Cassio na nosítkách. Jako další důkazy o Jagově prohnanosti přináší dopisy, které u sebe měl Roderigo a které vypovídají o jejich plánu. Jago je zatčen a Othello, kterému přese všechnu hrůzu byla navrácena víra v Desdemonu, se probodne a umírá u své manželky.
Vytvořil: Kaylee
Upravil: ota61