Obsah: Armáda na úsvitu - Válka v severní Africe 1942-1943

V prvním svazku pozoruhodné trilogie předkládá Rick Atkinson, držitel Pulitzerovy ceny, komplexní historii války v severní Africe. Osvobození Evropy a zničení Třetí říše je epickým příběhem odvahy a pohrom, nesprávných odhadů a závěrečného triumfu. Nyní, šedesát let poté, co se Amerika přidala k tomuto gigantickému zápasu, Rick Atkinson ukazuje, proč dnešní čtenář nemůže pochopit konečné vítězství spojeneckých sil, aniž by se podrobně seznámil s velkým dramatem, které se v letech 1942 a 1943 odehrávalo v severní Africe. Atkinsonovo vyprávění začíná v předvečer operace TORCH, odvážné obojživelné invaze do Maroka a Alžírska. Po třech dnech těžkých bojů proti Francouzům vnikly americké a britské jednotky hlouběji do severní Afriky. Ale sebedůvěra nabytá po několika prvních vítězstvích brzy slábne; jakmile do boje zasáhnou Němci, spojenci rychle pochopí, že narazili na více než rovnocenného protivníka. Ztráty kvapem narůstají, bitevní plány se ukazují jako neúčinné a naděje na rychlé a rozhodné vítězství mizí. Spojenci – především Američané – zjišťují, že jsou žalostně nepřipraveni v této válce bojovat a vyhrát ji, zčásti kvůli nedostatku zkušeností, zčásti kvůli neochotě zaplatit nezbytnou daň krve. Severní Afrika se tedy stává prubířským kamenem. Právě zde se američtí důstojníci učí velet, zde se vojáci učí nenávidět, zde se celá armáda učí, co je zapotřebí k tomu, aby porazila hrozivého nepřítele. Většina z velkých bitevních velitelů Západu se vynořila právě v severní Africe, včetně mužů, kteří jsou známí i dalším generacím – Eisenhower, Patton, Bradley a Montgomery. Atkinson tyto velitele, ale i řadu dalších, oživuje, spolu nepřátelskými generály jako byli Rommel a Kesselring. Zavádí nás rovněž do prvních linií všech hlavních bitev – od Oranu přes Kaserín až k Tunisu – a jeho působivé vyprávění o bojujících a umírajících vojácích nám předvádí válku ve strašlivě realistické podobě. Postupně začínáme chápat hluboké dopady tohoto krvavého tažení. V severní Africe našla spojenecká koalice sama sebe, nepřítel definitivně ztratil iniciativu, a Spojené státy – vůbec poprvé – začaly vystupovat jako velmoc. Ani ve chvílích, kdy spřádá podmanivé vyprávění o heroickém vítězství, nepřehlíží Atkinson temné tragédie, které jsou průvodním jevem každé války. První svazek trilogie Osvobození, Armáda na úsvitu, je skvělé vyprávění – podložené brilantním výzkumem, bohaté na nový materiál a překvapivě pronikavé pohledy – hluboce lidský příběh velkolepé bitvy o budoucnost civilizace. Tato kniha vynesla Ricku Atkinsonovi další Pulitzerovu cenu.
Vytvořil: Jacob
Zdroj: Anotace z knihy Armáda na úsvitu - Válka v severní Africe 1942-1943