Obsah: Čas žít, čas umírat

V tomto románu se autor jakoby vrací ke své prvotině Na západní frontě klid. Děj se však odehrává o dvacet let později, v době, kdy nacistické Německo rozpoutalo druhou světovou válku a po počátečních úspěších je tlačeno spojeneckými vojsky zpět. Stejně jako ve svém nejslavnějším díle autor líčí osud mladého německého vojáka na frontě, během dovolené doma a po opětovném návratu do bojové linie. Román je nabitý napětím, ale i zoufalstvím nad beznadějí lidských osudů a ničivým společenským fanatismem. Jen krátce - během hrdinova pobytu v rozbombardovaném rodném městě - vysvitne poslední naděje na nový život: láska.
Hlavním hrdinou je Ernst Graeber a děj se odehrává v období 2. světové války. Příběh začíná na frontě v Ruska. V knize se líčí hrůzy války a popisuje se vztahy mezi vojáky. Ernst se po několika letech na frontě dostává konečně na dovolenou a odjíždí domů. Doma ale nachází všude jen samé trosky, dým, prach, město je zničené a z domu, kde žili jeho rodiče zůstala také jen troska. Ernst se rozhodne pátrat po svých rodičích, ale nikdo nic neví. Při procházení zdevastovanými ulicemi potkává svou bývalou spolužačku Alžbětu a za nějakou dobu se do sebe zamilují. Jejich láska je alespoň trochu odpoutává od světa a hrůz války. Alžběta pracuje v továrně na výrobu vojenských šatů a její otec je v koncentračním táboře. Ernst stále hledá své rodiče, ale marně. Město je pořád bombardováno a často se musí Ernst s Alžbětou schovávat v obranných krytech. Ernst požádá Alžbětu o ruku a zanedlouho se vezmou. Ernstova dovolená se krátí, proto chtějí spolu strávit všechen čas a užít si jeden druhého. Den před odjezdem na frontu se Ernst dovídá, že jeho rodiče žijí. Je šťastný, ale bohužel se musí vrátit do války. Loučí se s Alžbětou a odjíždí vlakem zpět na frontu. Ernstova skupina zatkne skupinu ruských partyzánů a zavřou je do sklepa, kde je chtějí za nějakou dobu zabít. Německo ustupuje a hodně německých vojáku je mrtvých. Skupina s Ernstem je nucena utéci, neboť je pronásledují Rusové. Nestačí tak zajatce ani zabít. Ernst je nakonec tajně propustí, protože si myslí, že to jsou hodní lidé. Jeden propuštěný Rus ale Ernsta postřelí a ten umírá.
Vytvořil: Mady
Upravil: Paja, janajau