Obsah: Bílý orel - Rudá hvězda

Polsko-sovětská válka 1919–20 a „zázrak nad Vislou“. Polské sovětská válka z let 1919–1920 je opomíjenou dějinnou událostí. Přitom v ní šlo o hodně: byl to první pokus říše Sovětů přenést revoluci do celé západní Evropy. Pro Poláky to zase byla první příležitost obhájit oprávnění obnovené polské státnosti. V práci Bílý orel, rudá hvězda podává Norman Davies úplný popis této války i s jejím dramatickým vyvrcholením v srpnu 1920, kdy Rudou armádu, jež si byla jista vítězstvím a slibovala, že ponese revoluci dál do Evropy, dokud „se naše koně nenapijí z Rýna“, zdrtil ničivý polský útok. Norman Davies čerpal jak z polských, tak z ruských pramenů a ilustruje své vyprávění dokumentárním materiálem, který do té doby nebylo možné studovat – a ukazuje, že tato válka byla něčím daleko větším než jen „epizodou“ ve východoevropském dění, že naopak do velké míry rozhodla o směřování evropských dějin na dalších více než dvacet let.
Vytvořil: Jacob
Zdroj: Anotace z knihy Bílý orel - Rudá hvězda
Dnes je 28.03.2024
Před 58 lety se narodil(a) Bauer Michal (1966)