Obsah: V zámku a v podzámčí

Novelistická povídka z maloměstského prostředí, v níž vedle sebe žijí lidé z vyšších i nižších společenských vrstev, se odehrává v první polovině 19. století.
Zbohatlík pan Skočdopole podlehne naléhání své ženy a za své peníze si koupí šlechtický titul a zámek, a snaží se žít jako skutečná rodová šlechta. V domácnosti vládne intrikánská komorná pečující o oblíbeného psa zámecké paní a jeho prostřednictvím svou zaměstnavatelku ovládá. Když se prozradí za dramatických okolností její pravá povaha, je vyhnána a paní se snaží napravit svůj omyl. Cholera, která řadí mezi chudáky v okolí, najde cestu i do zámku a paní, která jen obětavou péčí místního lékaře z nemoci vyvázne, si začne teprve nyní všímat života chudých lidí a svými penězi se jim snaží pomoci.
Vytvořil: Mady
Upravil: ota61, java