Obsah: Otázka svatých v české reformaci

Otázka svatých v české reformaci : její proměny od doby Karla IV. do doby České konfese
Obsáhlá studie se zabývá postojem osobností české reformace k církevnímu kultu svatých.
Text je neupravenou podobou stejnojmenné disertační práce, která vznikala v l. 1999-2001 na Evangelické teologické fakultě UK v Praze. Autor zde velice podrobně rozebírá vývoj otázky uctívání svatých od hereze valdenských až k náboženskému programu České konfese. Zejména se zabývá názory Matěje z Janova a jeho okruhu, dále postojem husitské revoluce k této otázce (až k radikalismu, ničení a pálení kostelů a náboženských předmětů). Dále se věnuje řešení problému v době Rokycanově a konečnému postoji církve podobojí a Jednoty bratrské. - Druhá část studie pak velice podrobně rozebírá tuto otázku jak po stránce historické, tak věroučné. Třetí část obsahuje výbor textů z dobových pramenů 15. a 16. století. - Doplněno seznamem citovaných pramenů a literatury.
Vytvořil: ota61
Zdroj: www.mlp.cz