Obsah: Pěvec

Výbor z poezie významného českého prozaika, básníka a dramatika, žijícího a tvořícího uprostřed 19. století, v letech 1835-1874.
Hálkova poezie spočívala především na jedné straně v intimní a přírodní lyrice, na druhé pak ve veršované epice, která se pokoušela zachytit obrazy z vesnického života. Autor dokázal jednoduchými a zpěvnými strofami vyzdvihnout i opěvovat lásku na pozadí jarní přírody, harmonické lidské vztahy i vznešený úděl básníka. Patrně i z tohoto důvodu se stal ve své době uznávaným "pěvcem" a proto se i tento titul právem dostal do názvu této antologie. V Hálkových verších se zároveň objevují i tehdejší optimistické nálady plné národních iluzí a citová bezprostřednost, která autorovi umožňuje radovat se ze zdánlivě prostých a obyčejných darů života, mezi něž například patří příchod jara nebo víra v poklidné rodinné soužití.
Vytvořil: ota61
Zdroj: www.mlp.cz