Obsah: Zakladatelka rodu

Dynastie Morlandů - část 1.
Zakladatelka rodu - chudá, ale urozená Eleanor Courteneyová přijde na Morland proti své vůli jako nevěsta Roberta Morlanda, syna zcela nevzdělaného chovatele ovcí, ale jednoho z nejzámožnějších můžu Yorkshiru. Na rozdíl od svého otce je mladý Robert jemný a vzdělaný muž. Do snoubenky, kteoru mu vybrali, se zamiluje na první pohled. Eleanor je však ohromená a zděšená. Tajně miluje Richarda, vévodu z Yorku, a zasnoubení se synem sprostého chovatele ovcí ji uráží. Děsí ji i studený, tvrdý, divoký kraj Yorkshiru a primitivní dům, v němž se má stát paní. Musí poslechnout - ve svém srdci však ví : vzít si ho musím, ale milovat ho nebudu nikdy.
Eleanor se jako manželka dědice morlandského panství stává významnou osobností kraje, porporuje Yorku a je přítelkyní králů tohoto rodu - Richarda i Edwarda. Vůči svému muži splní povinnost, porodí mu deset dětí a po letech trpného soužití - téměř na sklonku života - si ho hluboce zamiluje.
Vytvořil: Zdenka
Upravil: java, kutilkaeva