Obsah: V bludném kruhu

V bludném kruhu : mateřství a vychovatelství jako paradoxy modernity
Soubor textů o pojetí mateřství v 19. a 20. století, které vznikly na základě stejnojmenného kolokvia Centra genderových studií FF UK v roce 2005-2006.
Texty poukazují na problém stereotypní strnulosti obrazu mateřství a vychovatelství v našem kulturním uvažování. Výchozím podnětem se stalo dílo a postoje české političky a spisovatelky, první české poslankyně Boženy Vikové-Kunětické. Následující příspěvky mapují dále výše uvedené téma ve vztahu k ženskému hnutí, porodnictví, zobrazení mateřství v umění 19. a 20. století, především v literatuře a filmu. Pozornost je soustředěna na české a slovenské kulturní prostředí, ale nechybí ani zastoupení exotičtějších námětů - indologická esej či seznámení s pojetím matky-bohyně v mexickém prostředí, případně mateřství popisované v ruské próze.
Vytvořil: ota61
Zdroj: www.mlp.cz