Obsah: Velká kniha vládců starověku

Velká encyklopedie, určená všem zájemcům o historii lidstva, přehledné dějiny všech známých starověkých dynastií, říší, vládců a jejich činů. Časově se zabývá se obdobím od počátku historie do pádu Říma r. 476 n. l. , geograficky zabírá v podstatě celý tehdy známý svět od Evropy přes Malou Asii, Egypt a severní Afriku, Palestinu, říše na území Blízkého a Středního Východu, Indii, Čínu a další starověké státní útvary na území Dálného Východu. Kniha navazuje na mimořádně úspěšnou Velkou knihu evropských panovníků.
Příručka sumarizuje dějiny starověkých národů a jejich vládců, a to od říší v Mezopotamii až k dějinám kmenového svazu Langobardů v době stěhování národů. Každé ze starověkých kultur je věnován prostor přiměřený významu jejího kulturního odkazu. Nejsou pominuty ani malé kmeny. U každé starověké civilizace autor vychází od příchodu kmenů k jejich další migraci a prvním písemným zmínkám o jejich existenci. Popisuje, jak se formovaly organizační struktury kmenových kolektivů, jaký byl přínos jednotlivých vládců. Dále se zabývá jednotlivými vládnoucími rody, jejich tvůrčími, ale mnohdy expanzivními snahami prosadit se na úkor jiných celků a národů. Výklad je četně ilustrován citacemi z mytologie a jiných literárních památek. Bez ohledu na šíři (časovou i obsahovou)je text přehledný a srozumitelný. Je půvabným vyprávěním o dávných národech, které zanechaly naší civilizaci obrovské kulturní dědictví, z něhož přemnohé ještě čeká na své odhalení.
Vytvořil: Zdenka
Zdroj: anotace ke knize