Obsah: Kašpar Lén mstitel

Zedník Kašpar Lén se vrací po třech letech vojny domů do Prahy. Nemá tam však nikoho blízkého. Jeho přítel, zed­ník Kryštof, u něhož bydlel v podnájmu, se utopil ze zou­falství nad tím, že dceru Mařku, kterou měl Lén rád ještě jako malou holčičku, zkazil kupec Konopík a ta se stala prostitutkou. Lén je odhodlán Mařku z nevěstince dostat a Konopíkovi se pomstít. Pracuje na stavbě Konopíkova domu a připravuje se ho zabít. Stává se to pro něj samo­zřejmostí jako každodenně vylézt na lešení. Cítí přímo fy­zický odpor vůči Konopíkovi, vůči jeho pleši a napjaté kůži, na niž musí dopadnout smrtící rána.
Jednoho dne, když Konopík stál pod lešením, spadla na jeho hlavu cihla a zabila ho. Lén, který byl hlavním po­dezřelým, byl zatčen a souzen. Soud je dlouhý, neboť nemá dostatek důkazů. Jediná Mařka věděla o Lenově záměru a při přelíčení, kterého se zúčastnila, výkřikem Léna pro­zradila. Ten, těžce nemocný a zchátralý duševně i tělesně, na soudcův dotaz, jak se věc přihodila, nemohl už odpo­vědět, neboť mu z úst vytryskla krev, omdlel a víc se již z bezvědomí neprohrál. „Tak udělal z dlouhého krátký pro­ces. " Mařka, která byla přítomna v soudní síni, se tak roz­rušila, že rovněž zemřela.
Příběh románu se vyznačuje groteskností situací, instinktivností a předurčeností jednání postav a detailním vykreslením negativních stránek prostředí a činů lidí.
Vytvořil: Mady
Zdroj: Školní četba na dlani, Obsahy z děl českých a slovenských spisovatelů
Dnes je 28.03.2024
Před 115 lety se narodil(a) Algren Nelson