Obsah: Němá barikáda


Lidé z města i venkova, dělníci, horníci, úředník, učitel, studenti žijí po šest let okupace nenápadně, jsou vojáky bez stejnokroje, nemají zbraně, ale mají odhodlání bojovat za svobodu porobené vlasti, zúčtovat s fašisty.
Takový je Sláva Mach v povídce Třetí fronta. První frontu poznal v šestatřicátém ve Španělsku, ta druhá padla bez výstřelu v devětatřicátém na prahu okupace, na třetí frontě stojí Mach v první řadě vzbouřeného davu proti ozbrojené jednotce SS.
V povídce Včela ukrývá řídící Havlík tři parašutisty až do chvíle, kdy jejich vysílačku Němci zaměřili. Vojáci objeví anténu, strhnou včelín a nepříčetní od útoku včel vraždí řídícího. Umírající Havlík předsouvá ruku, aby chránil včelí královnu.
Vyšší princip je přezdívka komicky neobratného a nevzhledného profesora gymnázia. Při hodině latiny vstoupí do třídy ředitel a vyvolá na chodbu tři spolužáky Havelku, Moučku a Ryšánka. Jsou zatčeni pro schvalování atentátu na říšského protektora a popraveni. Ve sborovně se sešli profesoři, aby uvedli událost na pravou míru. Kdo půjde do třídy? Před septimou stojí latinář. Místo odsouzení řekne: "Z hlediska vyššího principu mravního vražda na tyranu není zločinem. " V tu chvíli se v očích studentů stává hrdinou.
Hlídač dynamitu, František Milec, vynáší ze skladiště třaskavinu a havíři vyhazují na trati vojenské vlaky s municí pro frontu. Gestapo se dostalo na stopu a přijíždí Milce zatknout. Ten stačí utéci domů, jeho žena v poslední chvíli ukryje dynamit do prádelního hrnce a zahází špinavým prádlem. Němci oba manžele zběsile bijí. Když se jejich surovost stupňuje, postaví Milcová hrnec na rozpálenou plotnu kamen a výbuch všechny zahubí.
Odpor ke zrádcům zachytil autor v povídce Vesnická historie. Udavač chalupník Joudal zavinil smrt čtyř spoluobčanů. Tajný soud tvoří starosta, štábní Kudrna a četník Souček, kteří ho odsoudí k smrti. V podvečer na zledovatělé silnici mu rozsudek přečte Souček. Vystrašený Joudal sjíždí na kole z kopce, dostává smyk a v pádu se smrtelně zraní. Ráno pečlivě obhlížejí místo tragédie, rozbité kolo svědčí o tom, že Šlo o obvyklou zimní nehodu. Po natažené šňůře od patníku k patníku není ani stopy.
Lojza Mrázek a účetní Babánek v povídce Nenávist se zdokonalují na pražských sportovních střelnicích ve střelbě. Tlumí v sobě nenávist vůči fašistům a věří, že jednou si opravdu vystřelí. Příležitost dostávají v květnu, kdy bojují na barikádě. Babánek načrtne na strop převržené tramvaje patnáct Čárek. Je to odplata za smrt syna, kterého Němci za Heydricha zastřelili.
V povídce Pancéřová pěst se sedmnáctiletý Pepík Hošek dostává s houfem bojechtivých Pražanů k ukořistěným zbraním a zalehne mezi obránce barikády. Najíždějí německé tanky, jejichž postup mají zastavit tři střelci z pancéřových pěstí. Prvnímu selže zbraň a je zastřelen, druhý nezkušený odpaluje opřen o zeď a je roztrhán, třetím střelcem je Pepík. Svým podařeným výstřelem zachraňuje barikádu.
Neobyčejný příběh je zachycen v povídce Zákeřník. Třikrát za sebou od sklepa až po půdu byl prohledán blok, byt po bytu, a přece odkudsi vystřelil zákeřník a zabil děvčátko na ulici. V bytě u staré Němky je objeven ukrytý ostřelovač Walter. Pražané vraha dali k potrestání partyzánům.
Boj proti nacistům není jen věcí českou. Na pražském mostě stojí tři barikády, hájí je španělák Franta Kroupa, Holanďan a policajt Brůček. Útok německých tanků odražen, barikády jsou ostřelovány děly, teprve potom jdou Němci bez obav na most, neboť barikáda oněměla. Němá barikáda však není mrtvá, je to pouze lest obránců, kteří čekají na boj zblízka a jsou úspěšní. Podle této povídky nazval autor celou sbírku Němá barikáda.
Vytvořil: Tomcek
Upravil: ota61, janajau
Zdroj: Školní četba na dlani, Obsahy z děl českých a slovenských spisovatelů
Dnes je 25.05.2022
Před 69 lety se narodil(a) Enslerová Eve
Copyright © Knihovnicka.net | Created by puktom.cz
Šíření obsahu serveru Knihovnicka.net je bez písemného souhlasu autorů zakázáno