Obsah: Druhá císařovna

Orel a Lev V (1362 - 1368)

Předčasnou smrtí třiadvacetileté císařovny Anny Svídnické skončilo nejšťastnější období v životě českého krále a římského císaře Karla IV. Ze ztráty milované ženy se nedokázal dlouho vzpamatovat a lásku k jejím dětem vystupňoval až v jakousi posedlost. Nesváry s Polskem a Uherskem však donutily Karla řešit politickou situaci novým sňatkem s mladičkou Eliškou Pomořanskou, vnučkou polského krále Kazimíra. Eliška v ničem nepřipomínala křehce ženskou a půvabnou Annu a Karel si ji zavile zošklivil hned na první pohled. Elišce se v jejím nezáviděníhodném postavení nechtěné manželky snaží pomoci arcibiskup Arnošt z Pardubic, ale ani jeho přátelská přímluva by nestačila, kdyby Prozřetelnost nezasáhla v podobě nečekané zvláštní události, která zatvrzelému manželovi konečně otevřela oči. Nezískal zpátky Annu, ale nová choť je natolik odlišná, že stín jeho minulé velké lásky nezasahuje do té nové a neztrpčuje mu život. Druhá Karlova římská jízda poskytne Elišce Pomořanské zadostiučinění: ona jediná v Římě přijala korunu císařovny z rukou samotného papeže, což se za uplynulých sto let nepodařilo ani jedinému císaři. I Karel byl před čtrnácti lety korunován pouze pověřeným kardinálem.
Vytvořil: janajau
Zdroj: anotace ke knize