Obsah: Gabra a Málinka v čarovné zemi

Gabře a Málince skončil druhý školní rok na Dívčím reálném gymnasiu ve Valašském Meziříčí. Ač měly jet původně na prázdniny do Prahy ke svojí vdané sestře Ludvě, nechají se přesvědčit Fanúškem Mackem, manželem jejich další sestry Valči, aby jely k nim do Žitkové, kopaničářské obce u hranic se Slovenskem. Fanúšek je v tamní škole řídícím učitelem, a protože má rád děti a s Valčou žádné nemají, už se těší, jak se bude moci Gabře a Málince věnovat.
Rodiče s děvčaty vypraví vlakem i jejich kozy, Herku a Šemíka, které musí Gabra s Málinkou pást i na prázdninách. Na Kopanicích se sestry seznámí s místními obyvateli a zažijí s nimi mnoho různých příhod. Gabra, která neustále vymýšlí nějaké neplechy, se například pokusí napálit bohyni (místní vědmu), ale dostane od ní co proto. Také ošidí Málinku o jejím svátku, když jí tajně sní její dort a předstírá, že to byly myši, nebo když jí jako „dárek“ objedná na dobírku různé nesmysly, které našla v inzerci v novinách, a nechá ji, aby to zaplatila.
Málinka prožívá mnohem "mírumilovnější" příhody. Například si založí "zvířecí farmu" pro zvířátka, která jí darují děti z Fanúškovy školy (morčata, ochočenou lišku, veverku, zajíčka aj. ). Rozhodne se, že lišku spolu s Mackovic psem odnaučí jíst maso, ale vyhladovělá liška zakousne Valčina kuřata. Aby ji zachránila před odplatou, pustí ji Málinka na svobodu, a spolu s ní i všechna ostatní zvířata z farmy, protože jí Gabra předtím řekla, že ji zvířata nemají ráda a chtějí po ní jen jídlo a volnost.
Na konci prázdnin nastanou silné deště a povodeň. Málinka se při povodni málem utopí, a když potom do Žitkové přijede maminka zkontrolovat, jestli jsou všichni v pořádku, odjede s ní domů. Gabře se po sestře stýská, navíc její Herka zničí Fanúškovu zahradu a Fanúš ji chce buď zastřelit, nebo prodat. Proto se Gabra i s kozou přidá k procesí ze Štítné, vesnice, kde s rodiči ještě před dvěma roky bydlela, a vrací se s nimi k Valašskému Meziříčí.
Vytvořil: majka4
Dnes je 30.09.2023
Den 21. výročí úmrtí Macourek Miloš
Copyright © Knihovnicka.net | Created by puktom.cz
Šíření obsahu serveru Knihovnicka.net je bez písemného souhlasu autorů zakázáno