Obsah: Jak jsem se stal hlupákem

Je lepší být nešťastným chytrákem, nebo šťastným hlupákem? Pětadvacetiletý hrdina Antoine usoudí, že IQ je v životě spíš na obtíž, a rozhodne se metodicky se naučit hlouposti. Ovšem IQ houpacího koně se nezískává snadno...
Mladý hrdina, pařížský intelektuál, se rozhodl stát hlupákem, aby se mu v tomto světě, který dosud vnímá jako velmi složitý, snáze žilo. Ačkoli titul knihy je v první osobě, příběh je vyprávěn s humorným ironickým nadhledem v osobě třetí a autor s hrdinou nezachází jako s postavou zcela realistickou. Dostává ho do mírně absurdních situací - úměrných absurditě jeho původního rozhodnutí, a svět okolo něj také není ve všem všudy reálný. Hrdina sice od samého začátku ví, že jeho dobrodružství - totiž snaha stát se hloupým - se uzavře vítězstvím intelektu, přesto se do něj pouští, protože "zná spoustu nevědomých idiotů plných jistot... kteří jsou šťastni. " - a on by chtěl být také šťasten. Zkusí to tedy cestou nápodoby: kupuje značkové oblečení, sleduje televizi, vydělává velké prachy a dokonce i posvačí v McDonaldu... Konec této svižné a vtipné novely jemně a sebeironicky "tepající" hloupost konzumní společnosti (z jejíhož pohodlného lůna ovšem ani autor, ani hrdina nikterak neodchází, jen se necítí být její součástí) je jen dotvrzením absurdity a lehlé surreálnosti celého textu.
Zdroj: Anotace z knihy Jak jsem se stal hlupákem
Dnes je 28.03.2024