Obsah: Železná koruna

Autor zavádí čtenáře do období po roce 1648, kdy mírem vestfálským skončila sice třicetiletá válka, nikoli však utrpení českého lidu. Zachycuje počátky selských bouří v severních Čechách, zejména na Frýdlantsku, dává nahlídnout do světa poddaných a bezprávných nevolníků, ale zároveň barvitě líčí i život tehdejší šlechty a císařského dvora. Hlavní svědectví však podává o nespokojenosti, rozhořčení a statečnosti poddaného lidu, jež donutily císaře Leopolda I, aby v roce 1680 vydal robotní patent, v němž učinil robotníkům určité ústupku. Protože však zůstaly jen na papíře dochází k novým vzpourám na frýdlantském panství. V čele nich stojí neohrožený vůdce Ondřej Stelzig, kovář z Řasnice ... ...
Vytvořil: majka4
Dnes je 19.04.2024