Obsah: Táborská republika

Široce koncipovaný román o husitské době, v jejímž centru je historie táborské obce.
Historie je od slavných bojů až k bitvě u Lipan a nastolení vlády Jiřího z Poděbrad.
V centru dramatického dění Kaplického románové knihy stojí kolébka i nakonec hrob nejradikálnějšího křídla husitské revoluce: táborů. Obec, jež se poprvé v historii, byť na krátký čas, spravuje jen "božími zákony" - bez krále, bez pánů, bez církevních hodnostářů. Úchvatné ideály svobody a rovnosti, strhující nejširší masy národa, jsou však záhy znehodnoceny fanatiky a extrémisty a diskreditovanými příživníky, obojetníky, pleticháři a dobrodruhy, kteří v revoluci nacházejí živnou půdu pro své mocenské zájmy. V zemi, která je po tři desetiletí zmítána náboženskými rozkoly a nepřehlednou politickou situací, jež je zvenku neustále ohrožována vpády křižáků a vojenskými intervencemi nápadníků trůnu a uvnitř plundrována domácími válkami strany proti straně, města proti městu, nakonec k obecné úlevě energicky obnovuje nezbytný pořádek a řád nový zemský správce Jiří z Poděbrad. Období, kdy někdejší původní ležení se stany se mění v město s kamennými domy, kde kvete obchod a daří se řemeslům. Autor se zde snaží zpod legendárního nánosu odkrýt "civilní" pravdu o jedné z nejslavnějších epoch našich národních dějin.
Vytvořil: majka4
Upravil: ota61, janajau