Obsah: Kniha mých vzpomínek

Poměrně rozsáhlé vzpomínky manželky bývalého francouzského prezidenta Francoise Mitterranda jsou ve všech ohledech mimořádným čtenářským zážitkem. Autorka v nich rekapituluje nejen svůj vlastní život - od raného dětství a školních let, jež prožila ve volnomyšlenkářské levicově orientované rodině, přes "temná léta" německé okupace a pétainovského režimu až po poválečná léta dospělosti, kdy stanula po boku svého manžela a prožila s ním všechny představitelné peripetie jeho politické kariéry; paní Mitterrandová zároveň nanejvýš kriticky komentuje a glosuje moderní dějiny Francie, od konce 19. století prakticky po současnost, přičenž se nevyhýbá ani hodnocení dnešní politické scény. Kniha nabízí vzrušující náhled do zákulisí francouzské politiky a společnosti, znamenité portréty často nedotknutelných velikánů francouzských dějin, včetně generála de Gaulla. Současně vede čtenáře k obecnějším úvahám a zamyšlením nad současným problematickým stavem světa.
Zdroj: Anotace z knihy Kniha mých vzpomínek
Dnes je 29.03.2024