Obsah: Poupata

První český, barevně ilustrovaný slabikář, podle kterého se učily číst celé generace dětí. Dílo, které zásadním způsobem ovlivnilo vývoj vyučování českého jazyka na našich školách. Poprvé byl slabikář vydán již v roce 1913, přesto se podle něj vyučovalo ještě po druhé světové válce. Některé básně z tohoto slabikáře jsou mezi dětmi oblíbené dodnes, mimo jiné i slavná básnička Polámal se mraveneček. Autorkou ilustrací je známá výtvarnice Marie Fischerová-Kvěchová. Josef Kožíšek (1861–1933), pedagog, básník a spisovatel. V letech 1920 až 1927 pracoval jako vedoucí literárního oddělení Státního nakladatelství. Ve své bohaté literární tvorbě se zaměřil především na nejmenší čtenáře. Marie Fischerová-Kvěchová (1892–1984) absolvovala Uměleckoprůmyslovou školu v Praze a věnovala se převážně ilustrování knížek pro děti. Velkým inspiračním zdrojem pro ni byl život dítěte a lidová kultura.
Vytvořil: janajau
Zdroj: anotace ke knize
Dnes je 20.04.2024
Před 85 lety se narodil(a) Beagle Peter S.