Obsah: Cena dětství

Ústředním tématem veršů v knize Cena dětství je Černíkovo dětství, básnicky převyprávěné vzpomínky na vlastní rodinu, na nejbližší příbuzné, na rodné Čelákovice a Polabí a také na dětství jeho dcery. Na ose jednotlivých příběhů každé skladby básník přemítá o životě, o cestě, o dějinných událostech, přitom jednotlivé básně na sebe chronologicky navazují. Část básní vybral autor ze svých předchozích knich Kdybychom nechodili po cestách (1976), Daleko stín, daleko sad (1979), P. F. (1984) a Rozečtený život (1987), mnohé verše však podstatně přepracoval. Další část sbírky tvoří básně dosud knižně nepublikované. Vyzněním tematicky monolitních veršů je význam dětství pro život člověka. Básnický obraz domova a dětství přerůstá své hranice a stává se i obrazem světa rozporuplné doby minulého i současného století. Verše oslovují čtenáře především silou básnické výpovědi, střízlivým pohledem, absolutní upřímností a úsilím o co nejlidštější podobu světa.
Vytvořil: janajau
Zdroj: anotace ke knize