Obsah: Gordana II. - Krásná je Neapol

2. část historického románu z doby Uherského království, kde na konci 15. století vrcholí boj o následnictví na trůn po králi Matyáši Korvínovi.
V 2. části románu z období panování krále Matyáše Korvína pokračuje vír bojů a intrik o následnictví uhersko-charvátského trůnu. O královskou korunu usiluje i manželka panovníka, královna Beatrice, dcera mocného neapolského krále Ferranta. Její povaze dominuje touha po moci za každou cenu, bezcitnost, panovačnost a touha po přepychu. Její plány ohrožuje králův levoboček Ivan, kterého by král rád učinil svým nástupcem. Beatrice proto připravuje lest hodnou královny. Předstírá těhotenství a slibuje králi legitimního dědice. Ve skutečnosti plánuje podvrhnout Matyášovi cizí dítě jako jeho vlastní. Matkou dítěte se má stát krásná a statečná dvořanka Gordana a otcem budoucího krále Beatricin bratr Francesco. K uskutečnění záměrů se královně hodí chystaná svatba v paláci jejího otce, krále Ferranta, v Neapoli. Gordana spolu s doprovodem odjíždí do Neapole a královna věří, že se již nevrátí. Děj románu je plný zápletek a intrik, sledujeme složité osudy Gordany na neapolském a charvátském královském dvoře a autorka seznamuje čtenáře s mravy a zvyky na středověkých královských dvorech.
Vytvořil: ota61
Upravil: pan.Kchiu