Obsah: Achnaton

Falešný egyptský prorok
Achnaton, původně Amenhotep IV. , panovník 18. dynastie vládců starého Egypta, je jednou z nejzajímavějších, ale také nejkontroverznějších osobností světových dějin. V povědomí veřejnosti je jeho jméno spojeno s krásnou Nefertiti a mladičkým Tutanchamonem. Laické i odborné diskuse se vedou i o jeho podobě, dokonce se spekuluje o tom, že by mohlo jít o eunucha či o ženu. Jindy se o něm mluví jako o filozofovi na trůně, který temné podsvětní bohy nahradil zářícím slunečním kotoučem Atonem, či jako o heretikovi, který za svůj pokus oslabit moc Amonových kněží zaplatil věčným zatracením. Autor ve své čtivé a převratné knize podává zcela nový pohled na bouřlivé události Achnatonovy vlády a představuje provokativní výklad faraonovy osobnosti a celé amarnské doby. Způsobem výkladu i šíří historického záběru se Reevesova kniha vymyká všemu, co bylo dosud o Achnatonovi a jeho době v češtině publikováno.
Vytvořil: janajau
Zdroj: anotace ke knize