Před 66 lety se narodil(a) Farník Jaromír
Hledej

Obsah: Afrika snů a skutečnosti I., II., III.

První cesta legendární cestovatelské dvojice Hanzelky a Zikmunda, proslulé mezi veřejností logem H+Z, do tehdy velice exotické a tajuplné koloniální Afriky.
Poutavě napsané knihy "Afrika snů a skutečnosti" stejně jako tehdejší rozhlasové reportáže později ohlašované populární lidovou argentinskou melodií Yerba buena se staly vytouženými a netrpělivě očekávanými okny do světa. I proto jejich reportáže a později besedy měly tehdy tak obrovský ohlas a cestopisy doslova ovlivnily celé generace.
Dnes je naprosto samozřejmé odejet kdykoliv, kamkoliv a na jakékoliv místo na světě. Bohužel po roce 1948 to takové zdaleka nebylo. Málokdo si už vzpomene na ponižující podávané žádosti o devizový příslib, netrpělivé očekávání a kádrování, aby většině z nás bylo vše bez udání důvodů zamítnuto. A pokud někdo vyjel ve za hranice směrem na Západ, musel stejně ponižujícím způsobem přihlížet prohlídkám a šikanování na hranicích, zpracovávat hlášení s kým se v zahraničí stýkal, o čem mluvil atd. ! Kolem naší republiky postavili komunisté železnou oponu, vysněné dálky a svět kolem se pro drtivou většinu z nás smrsknul jenom na četbu starých cestopisů a případnou návštěvou několik spřátelených států, do některých z nich nebylo rovněž snadné se dostat (například všechny země tehdejší SSSR mimo určení trasy cestovních kanceláří o individuální turistice ani nemluvě)...
Problém byl i s obálkou třetí části tohoto cestopisu. Byla na ní obnažená černoška s dítětem. Snímek do půl pasu nahé černošky musel být zcenzurován - prostě oříznut tak, aby obnažená prsa nebyla vidět vůbec. S cenzorem byl postupně sváděn úporný boj o to, aby nakonec byla zakryta alespoň částečně...
Současné státy Afriky, zejména politické a bezpečnostní poměry jsou zcela jiné a takový projekt, jaký učinili oba cestovatelé by byl dnes jenom velice obtížně realizovatelný. Dnešní Afrika třetího tisíciletí je prostě zcela jiná i když mnohé problémy stále zůstávají a nové, jiné vznikají. Projeli 27 zeměmi a najeli celkem 37 270 km. Nashromáždili obrovské množství unikátních materiálů, fotografií, dokumentů, poznámek atd. Odeslali stovky reportáží do různých médií, vytvořili dva celovečerní filmy a napsali zmíněnou trilogii "Afrika snů a skutečností".
Vytvořil: skaut68
Zdroj: www.znojmocity.cz

Dnes je 04.04.2020
Před 99 lety se narodil(a) Janota IgorCopyright © Knihovnicka.net | Created by puktom
Šíření obsahu serveru Knihovnicka.net je bez písemného souhlasu autorů zakázáno
Kniha návštěv | Antikvariát | Všeobecné podmínky užívání a ochrana osobních údajů
Mapa stránek | Podpořte nás | Partneři | Odkazy | Publikování | RSS 2.0 | Nápověda | Kontakt