Obsah: Plavby, které změnily svět

Touha člověka po poznání je nekonečná. S každým nově získaným poznatkem či dosaženým objevem nedochází tato touha naplnění, ale naopak roste. Člověk vždy rád čelil výzvám a ukládal si stále nové a těžší úkoly. Čím větší bylo nebezpečí, spojené se splněním daného úkolu, tím lépe. V současné době je touto výzvou hluboký vesmír, kdysi ji byla rozlehlá moře a oceány. Zpočátku se lidé plavili pouze v blízkosti pobřeží a na krátké vzdálenosti, postupně však, jak rostla jejich odvaha i úroveň plavidel, se odvažovali i dále od pobřeží a plavili se, v touze po poznání, do stále větších vzdáleností. Po probádání všech moří a oceánů člověk stále nebyl spokojen a v současnosti obrací svou pozornost do mořských hloubek. Touha po objevech byla vždy spojena s touhou po zisku a moci. Skutečný rozvoj zámořských objevů přišel na konci středověku, v 15. století. Průkopníky byli v tomto směru Portugalci, které brzy následovali Španělé a později i Nizozemci, Angličané a Francouzi. Čtenář se může opět plavit spolu se sv. Brendanem, Bartolomeem Diasem, Vasco da Gamou a Kryštofem Kolumbem, brázdit rozlehlé oceány s Fernaem de Magalhaesem, Francisem Drakem a James Cookem, zúčastnit se výprav Abela Tasmana, Charlese Darwina a Roalda Amundsena, poznat strasti spojené s prvním osidlováním Severní Ameriky a Austrálie nebo pátráním po Severozápadním a Severovýchodním průjezdu.
Vytvořil: Zdenka
Zdroj: Anotace z knihy Plavby, které změnily svět