Obsah: Služ lidu!

Sžíravá satira pranýřující pokrytectví a šílenství kulturní revoluce. Děj novely Služ lidu! čínského spisovatele Jen Lien-kchea se odehrává v autorově rodné provincii Che-nan v prostředí armády v období tzv. kulturní revoluce, kdy byl Mao Ce-tungův kult na vrcholu a pouhé znevažování jeho podobizny se trestalo smrtí. Černá parodie na politická a sexuální tabu Maova režimu, pro niž si Jen Lien-kche vypůjčil jeden z nejznámějších sloganů Maovy éry, byla sice v ČLR cenzurou zakázána jako „urážka Mao Ce-tunga a armády“ a nesmí být „přetiskována, rozšiřována, komentována ani citována“, ale i tak si našla čtenáře. Sžíravá satira pranýřující pokrytectví a šílenství kulturní revoluce, jedno z nejtemnějších období moderních čínských dějin, vyšla nejen v Japonsku, ale i v Itálii, Německu a Nizozemí. V ČLR byla zakázána i další díla Jen Lien-kchea, včetně posledního Snu z vesnice Ting (2006), jehož tématem je na Západě medializovaný skandál kolem kontaminované krve v dnešním Che-nanu.
Zdroj: Anotace z knihy Služ lidu!
Dnes je 20.04.2024
Před 77 lety se narodil(a) Vacek Eduard