Obsah: Svobodu medvědům

Student vídeňské univerzity a rituální krmič ptactva Siggy Javotnik se poznají v motocyklové dílně na periferii města: narychlo kupují motorku a vyrážejí na trip, kde čas a nějaké plány nehrají žádnou roli. Už první zastavení ve vídeňské zoo se ukáže jako osudové. Pohled na uvězněné zvířectvo inspiruje Siggyho ke zprvu nevážně míněnému nápadu - zvířata osvobodit. Po mnoha peripetiích, které korunuje Siggyho tragická smrt, je smělý, ba šílený plán nakonec opravdu realizován. Svobodu medvědům je Irvingův první román. Do značné míry předznamenává spisovatelova pozdější témata i konstanty a prvky zdánlivě nespojitelné: bizarní, charakterově nejednoduché postavy a stěží uvěřitelný příběh s velmi reálnou a faktograficky dobře podloženou kulisou Vídně. Přeložil Pavel Kříž - v tomto překladu 1. vydání. Americký spisovatel John Irving (1942) se proslavil románem Svět podle Garpa (1987), po němž následovaly např. Pravidla moštárny, Modlitba za Owena Meanyho či Čtvrtá ruka.
Zdroj: Anotace z knihy Svobodu medvědům
Dnes je 18.04.2024