Obsah: Perský oheň

Perský oheň : první světová velmoc a boj o Západ
Dějiny jednoho z nejmocnějších impérií starověku - Perské říše - autor popisuje jako první střet Východu a Západu ve světových dějinách. Autor popisuje vznik Perské říše (starověký stát na území dnešního Íránu) v r. 555 př. n. l. a podrobně se zabývá výboji jejích panovníků s cílem rozšířit sféry vlivu, získat nová území a podmanit si obyvatelstvo poražených zemí. Velkou pozornost věnuje řecko-perským válkám v 1. pol. 5. stol. př. n. l. , zejména bojům, které vedl perský vládce Xerxes proti řeckým městským státům Athénám a Spartě. Podrobně líčí průběh klíčových bitev - porážku Peršanů v bitvě u Marathonu (r. 490 př. n. l. ) a dále pro Řeky tragickou bitvu u Thermopyl (r. 480)a řecké vítězství u ostrova Salamíny v témže roce. Autor se pak ještě zabývá vznikem athénského námořního spolku a jeho významem; výklad končí mírovou smlouvou mezi Athénami a Persií (r. 449) a zahájením výstavby Pantheonu v r. 447 př. n. l. Další osudy říše - zejmména její definitivní porážku Alexandrem Velikým již autor nesleduje. Doplněno chronologickým přehledem, soupisem literatury a rejstříkem (málo přehledným), v textu mapkami a několika málo fotografiemi.

Vytvořil: Zdenka
Zdroj: anotace ke knize