Obsah: Kronika komunistického Československa, Gottwald a Slánský

Klement Gottwald a Rudolf Slánský
Tato publikace navazuje na první díl Kroniky komunistického Československa– Doba tání. Obsahuje portréty dvou předních komunistickýchpolitiků. Neklade si za cíl podat jejich životopis, je pouze příspěvkem k obrazu, který byl o nich již vytvořen. Snaží se zaznamenat jejich názory, postojea počínání ve více či méně důležitých událostech, hlavně v jejich poválečnémpolitickém životě, a zachytit vrchol i pád jejich kariéry. Stejně jako „Doba tání“ není odbornou studií. Chce jen připomenoutdobu těm, kteří ji prožívali, doplnit poznatky a představy jejich dětí a vnukůo padesátých a šedesátých letech minulého století. Také způsob zpracováníje stejný jako v „Době tání“. Mnohem víc, než je obvyklé, se v textu nacházejícitáty i rozsáhlé pasáže z dokumentů. Přímé i velmi obsáhlé pasáže z dokumentůvykreslují přesněji obraz osob a jejich vzájemné vztahy než shrnujícípopis. Potvrzují, že vedoucí představitelé komunistického režimu nebyli jednotnív úsilí o udržení moci a naopak každý bojoval o vlastní účast na moci. Citované dokumenty pocházejí z různých archivních fondů, nejvíce z Národníhoarchivu, z archivu ministerstva vnitra, Slovenského národního archivu, Národního muzea, Archivu Kanceláře prezidenta republiky, Archivu armádyČR a jiných.
Jestliže kniha oživí paměť a vzpomínky tehdejších současníků a mladšímzájemcům doplní obraz komunistického režimu, bude autorův záměr splněn. .
Vytvořil: janajau
Zdroj: anotace ke knize