Obsah: Azurové štěstí

Další pokračování příběhů z francouzské historie spisovatelky Carolyn Swann kterou znají čtenáři především z rozsáhlé řady „smaragdových příběhů“. Píše se rok 1601 a Francouzi mají důvod k oslavě. Jejich milovanému králi Jindřichovi lV. se narodil syn, následník trůnu. Zatímco celá Paříž jásá, Charlotte de Saint-Gémy, dvorní dáma Marie Medicejské - dauphinovy matky - tone ve strachu. Jen ona ví, že dítě, které v budoucnu ponese titul Ludvík XIII. , není pravděpodobně synem panovníka, ale Concina Conciniho, italského dobrodruha, který se snaží zaujmout význačné místo u dvora. Že jsou její obavy oprávněné, Charlotte pochopí, když se ještě téhož dne dozví, že její manžel byl obžalován z velezrady, a než skonal na mučidlech, ke všemu se doznal. Nešťastná žena se snaží zachránit alespoň sebe, a proto v noci tajně - spolu se svou dcerkou Annou-Louisou a komornou opouští Paříž. Když zjistí, že Conciniho mušketýři pronásledují její kočár, rozhodne se k zoufalému činu. V jedné z tmavých uliček přikáže komorné, aby i s dítětem vyskočila z vozu a požádala o ochranu vévodkyni z Valois, kmotru maličkéAnny-Louisy, zatímco sama se pokusí odlákat pronásledovatele. Druhý den ráno je její mrtvé tělo nalezeno na břehu Seiny. Tím však příběh nekončí, dávná tragédie o patnáct let později dramaticky zasáhne do lásky mladého hraběte Germaina de Brissac k půvabné Elodii de Tilleul, dceři jeho souseda v daleké Provenci.
Zdroj: Anotace z knihy Azurové štěstí
Dnes je 25.04.2024