Obsah: Pád Francie : Nacistická invaze 1940

Německý útok na západní frontě 10. května 1940, který vedl k pádu Francie, patří k nejdůležitějším událostem dějin 20. století. V bleskovém tažení, jež jím bylo zahájeno, německé armády nejprve prolomily francouzské linie u Sedanu a odřízly spojenecké armády na severu Francie a v Belgii, přičemž vyprovokovaly útěk miliónů civilních obyvatel k útěku z domova, potom zatlačily britskou armádu k pobřeží a přinutily ji k evakuaci od Dunkerque a nakonec rozbily zbytky francouzské armády a přinutily francouzskou vládu podepsat příměří, jež vedlo k okupaci větší části Francie a ustavení kolaborantského režimu Vichy na zbytku jejího území. Kniha rozebírá politické, diplomatické a vojenské příčiny této katastrofy na základě výpovědí přímých účastníků i historických pramenů, a to nejen z pohledu politických představitelů a vojenských velitelů, ale i obyčejných vojáků a civilistů. Přináší také dvě zajímavé sondy do virtuální historie v paralele k vítězství Francouzů v bitvě na Marně v roce 1914 a Britů v bitvě o Británii v roce 1940.
Vytvořil: Zdenka
Zdroj: Anotace z knihy Pád Francie : Nacistická invaze 1940