Obsah: Nové pražské pověsti

Soubor Nových pražských pověstí se věnuje výhradně ''okrajovým'' oblastem Prahy

Nové pražské pověsti – O zapomenuté vartě

Z letohrádku na Skalce kdysi čert odnesl lakomého majitele a lidé to místo pojmenovali Čertův vršek. Po létech mezi císařovnou Marií Terezií a Pruskem vypukla válka. Prajzové (Prušáci) vtrhli dop Prahy a utábořili se v Libni poblíž Čertova vršku. U letohrádku postavili na vartu vojáčka, aby hlídal cestu. Měl dobrý rozhled a poslouchal dělostřelbu ve městě. Naráz střelba umlkla, bylo slyšet rachot vozů a křik a pak bylo ticho. Nevěděl, že u Kolína císař utrpěl porážku a vracel se s vojsky do Pruska. Večer ho nikdo nepřišel vystřídat. Kolemjdoucí  dívka se ho ptala proč tu stojí, když vojna skončila a nabídla mu pití. Vartuju, řekl voják, na vartě se pít ani mluvit nesmí. Odešla, ale vrátila se a dala mu napít. Druhý den ho tam viděla znovu a zvala ho k nim domů. Řekl, že z varty nesmí, kdyby ho nenašli měli by ho za zběha. Pak vojáka přemluvil její bratr – ovčák a přivedl ho domů. Ale ráno, kdfyž se vyspal, poděkoval, vzal mušketu a šel znovu vartovat. Trvalo to tak několik dní, až ovčák přišel na to, že místo něho tam mohou postavit dřevěného vojáka a hned to udělali. Voják svlékl mundur a s dívenkou Madlenkou se oženil. Dodnes se tomu místu říká Na stráži.

Vytvořil: janajau
Zdroj: anotace ke knize + ukázka z knihy
Dnes je 25.04.2024
Před 97 lety se narodil(a) Uderzo Alberto