Obsah: Život v manéži

Kniha vzpomínek jednoho z našich cirkusových podnikatelů. Seznamuje nás s několika desetiletími života v manéži a maringotkách. Ukazuje vnější pozlátko i skutečnou dřinu, kterou život u cirkusu znamenal.
 Kniha zachycuje vyprávění člena nejstaršího českého cirkusového rodu - Karla Kludského. Karel Kludský, syn zakladatele stejnojmenného cirkusu Antonína Kludského, vybudoval podnik, který byl ve 20. a 30. letech 20. století největším na světě. Na galerii šapita se vešlo na 4000 diváků, program doprovázely dvě kapely, jejíž členové pocházeli ze Šumavy. Ve třech manéžích vystupovalo najednou 25 slonů, zvěřinec cirkusu čítal přes 400 ks zvířat. Karel Kludský vypráví své zážitky nejen z doby prosperity cirkusu, ale také z doby světové krize, kdy byl nucen svůj velký cirkus zavřít.
Podle rodinné kroniky Kludských vznikl v roce 1941 román Eduarda Basse Cirkus Humberto.

Zapsal, úvod a dosl. naps. Václav Cibula
Vytvořil: janajau