Obsah: Vyšetřování ztráty třídní knihy

je druhá nejstarší z her v repertoáru Divadla Járy Cimrmana. Autorem hry je Ladislav Smoljak, jako spoluautor je uváděn rovněž fiktivní velký český vynálezce, filosof a dramatik Jára Cimrman. Hra měla premiéru 8. listopadu 1967 v Malostranské besedě v Praze, později obnovenou premiéru 21. prosince 1972 v pražském divadle Reduta. Do roku 1986 se uskutečnilo celkem 498 repríz.

Stejně jako většina ostatních představení Divadla Járy Cimrmana, sestává Vyšetřování ztráty třídní knihy ze dvou částí - série odborných referátů, týkajících se života a díla Járy Cimrmana a v druhé části pak ucelenějšího zpracování některého jeho díla - v tomto případě činohry Vyšetřování ztráty třídní knihy.
Tato hra je uvozena následujícími referáty:

Druhý liptákovský nález
Osobní vzpomínka dr. Svěráka
Cesta ho Haliče
Cimrmanova šesterka - futurismus
Separace průtokových poznatků
Pravý dědic Komenského
Trestání učitele učitelem
Názorné a úlekové fixace
Mimoverbální komunikace
Oživlé dřevo
Hodina fyziky
Teorie poznání

Vlastní divadelní hra pojednává o snaze donutit žáky sedmé třídy k navrácení třídní knihy, k jejímuž pravděpodobnému zcizení došlo před sedmi lety. V této snaze se během hry postupně vystřídají všechny čtyři účinkující postavy: Učitel, Ředitel školy, Inspektor a Zemský školní rada.
Vytvořil: janajau
Zdroj: wikipedie