Obsah: Mrtvé duše

Román, ve kterém se Pavel Ivanovič Čičikov rozhodne zbohatnout. Za své peníze chce koupit „mrtvé duše“ sedláků. Statkáři museli odvádět daň i za poplatníky, kteří zemřeli mezi dvěma sčítáními lidu. Čičikov by mohl, podle tehdejších zákonů, žádat o přidělení půdy zdarma v oblastech, které jsou málo zalidněné a to, po prokázání počtu „koupených“ sedláků. Jelikož se tito sedláci pokládali za živé až do dalšího sčítání lidu, mohl by za ně Čičikov inkasovat peníze. Tento román není psán jako zlověstná satira, ale jako poema. Gogol omlouvá Čičikova za to, že se stal obětí ziskuchtivosti.
Vrcholné dílo velkého ruského realisty podává pravdivý obraz statkářského života v carském Rusku a prohnilosti této třídy (v 1. pol. 19. stol. ). Hrdina Čirikov, zchudlý šlechtic, chce znovu získat jmění podvodným nakupováním "mrtvých duší" - zemřelých nevolníků, od statkářů. Druhý díl, ve kterém Čirikov prodělává mravní přerod, se zachoval jen zlomkovitě.

Vytvořil: Kaylee
Zdroj: spisovatele.cz