Obsah: Základy metafyziky mravů

Základní spis Kantovy praktické filosofie. Autor v něm stanovujenejvyšší princip morality, vysvětluje jeho funkci a odstiňuje jej od jiných koncepcí založení praktické filosofie. Třetí opravené vydánípřekladu L. Menzela.
"Již v úvodu Kant zdůrazňuje, že se jedná pouze o základy s úmyslem, že poději vyloží celou metafyziku mravů. Definuje zde základní kategorie filozofického zkoumání. Věda o zákonech přírody se nazývá fyzika, věda o zákonech svobody etika (mravouka). Filozofii, která spočívá na zkušenostních základech lze nazvat empirickou, tu která je vykládána výlučně z principů a priori, čistou. Apriorní je podle Kanta rozumová forma či forma nazírání, která u člověka existuje již hotově před každou jednotlivou zkušeností jako dispozice organizující lidské jednání a počínání. Pouze formální čistá filozofie se nazývá logikou, jeli vymezena o určité předměty nazývá se metafyzikou. Kantovým záměrem je vybudovat konečnou čistou morální filozofii, která bude očištěna od všeho, co je pouze empirické a patří do antropologie. "
Vytvořil: janajau
Zdroj: anotace ke knize + úvod ke knize
Dnes je 20.04.2024