Obsah: Agitátor

Jádrem sv. je román Agitátor, který rozvíjí problémy nápravy společenského zřízení.

[česky]

Je to román, jehož hlavní hrdinkou je žena, manželka a sestra dvou dalších postav díla. Kromě konfliktu manželského, komplikovaného nedorozuměním, kdy manžel pokládá ženicha bratra za jejího milence, je hlavní složkou díla problém ideově politický. Obrázek "V sobotu večer před továrnou" je několik pohledů do života dělníků a bohatých továrníků. "Lilie v úpalu slunečním" je analysou duševního otřesu v mysli mladé bohaté ženy, která při náhlém poznání býdy zahyne jako "lilie v úpalu slunečním". "Z doby absolutismu" je příběh rakouského četníka, člověka nenáviděného svobodomyslnou společností. Arbes objevil i v této nesympatické postavě hluboké lidské cítění. Doslov napsal K. Krejčí a J. Moravec.
Vytvořil: ota61
Zdroj: www.mlp.cz