Obsah: Bezuzdná blahoslavenství Baltazara B.

Ironická, třeskutě lyrická variace na velké romány 19. století, vedle Zrzouna jeden z vrcholů Donleavyho originální románové tvorby, plný hořkého humoru a přesných postřehů o životě a o tom, co od něj každý z nás očekává. Baltazar B. je gentleman jako z jiného světa a doby, zcela bez ambic, vůle i schopností aktivně se zapojit coby užitečný člen společnosti. Ačkoli oplývá obrovským bohatstvím, daří se mu ztrácet vše, na čem mu kdy opravdu záleželo, takže se mu palčivě nedostává toho nejvytouženějšího: rodičů, milující ženy, dětí a rodinného zázemí... Kromě osamění mu zůstává nehynoucí naděje a jediný skutečný přítel, prostopášný aristokrat Bejčeák: páter vyklouz, dobrodruh a sexuální experimentátor, který se ze všech nesnází dovede mistrně vykroutit a využít je ve svůj prospěch. Tito dva kamarádi klopýtají životem, potkávají ženy, užívají si s nimi a propadají se do následné melancholie, která jim pokaždé připomene, že s každou novou láskou mají o krůček blíž k smrti.
Vytvořil: janajau
Zdroj: anotace ke knize