Obsah: Jak naštěpit třešeň

V pořadí třetí román přední současné britské prozaičky je přímo naditý podivuhodnými věcmi a ději. Splétá síť pronikavých a barvitých příběhů, které střídavě vypráví výstřední rabelaisovská obryně – Psí žena neboli Psářka – a její éterický nevlastní syn Jordán. Oba žijí na slizkém břehu Temže v Londýně 17. století. Wintersonová si však zasazením příběhu do historie pouze vytvořila jisté vakuum, v němž čtenář dojde osvobození od možných předsudků vůči dějům a postavám. Román samozřejmě vypovídá o naší době; postava Psí ženy je zrcadlem, v němž se zračí zoufalý stav světa a lidí – obryně vypráví o obecných nectnostech s ohromující otevřeností až brutalitou a často na sebe bere roli soudkyně a vykonavatelky trestu.
"Stejně jako obě předchozí, i toto je poměrně útlá kniha, avšak jazykově nadmíru bohatá. (... ) Stejně jako Vášeň, i tento román sahá hluboko do mytické roviny - malý chlapec Jordán je nalezen na břehu Temže a vychováván úchvatnou, velice svéráznou obří ženou (... ) jde patrně o vůbec nejúžasnější literární postavu, jakou se Jeanette Wintersonové podařilo stvořit. (... ) Jak se štěpí třešeň je úžasný román, který se nám dostává do rukou ve stejně úchvatném překladu. "(MF DNES)
Vytvořil: janajau
Zdroj: anotace ke knize + recenze
Dnes je 19.04.2024