Obsah: Gladiátor

Historický román, který se odehrává v prvním století n. l. v císařském Římě, sleduje osudy Gaia Vitellia, nejslavnějšího římského gladiátora. Sedmnáctiletý mladík z Bononie přichází do metropole, kde se chce živit jako kotlář. Je poprvé v cizině, odkázán sám na sebe, a poprvé sedí proti ženě, jež mu nabízí své půvaby. Záhy vyjde najevo, že krásná kurtizána je Messalina, manželka císaře Claudia, věrolomná žena a nenasytná milenka. Messalina pozve Vitellia k sobě, nabídne mu výhodné zaměstnání - výcvik ve škole pro gladiátory, pevný měsíční plat a svou přízeň. Rozhodne se, že z Vitellia učiní idol, gladiátora, o němž bude hovořit celý svět. Při obrovské slavnosti vpředvečer gladiátorských soubojů se Vitellius seznámí s Židem z Galileje, který má krásnou dceru Rebeku. Rebeka Vitellia okouzlí a Vitellius se do ní zamiluje. Čistý cit k této židovské dívce ho provází celým životem. Messalinini bývalí milenci chystají změnu ve vládě a zvažují, jak usmrtit císaře Claudia. I Vitellius je později obviněn z toho, že patřil k lidem, kteří s Messalinou připravovali spiknutí proti císaři. Je uznán vinným, hrozí mu trest smrti. Messalina je probodnuta, Vitellius však dostává milost a vrací se do gladiátorské školy. Záhy V. nastupuje do služeb bohatého bankéře a rejdaře Pherora, který mu zprostředkovává souboje a dává mu k dispozici dům se služebnictvem v Římě. V. je náhle slavný, má mnoho ctitelek, udržuje poměr s bankéřovou ženou Mariamnou, stále však pátrá po židovské dívce Rebece, která byla před časem odvezena z Říma a naložena na loď. Zamíří i do Delf do známého orákula, kde mu Pýthie prorokuje, že uplynou léta, než Rebeku opět potká, ale už ji nepozná, ačkoli bude stát před ním. Claudiův nástupce Nero pořádá okázalé slavnosti, rozptýlení ve zlých časech, prohlašuje, že Římané potřebují chléb a hry. Pozve též slavného gladiátora, aby bojoval proti deseti neozbrojeným křesťanům zašitým do lvích kůží, ale Vitellius odmítá. V Římě vypukne obrovský požár. Nero je podezříván z toho, že ho nechal založit, aby mohl modernizovat město a díky obnově metropole si postavil věčný pomník. Po Mariamnině smrti se V. ožení s její dcerou a stává se vlastníkem značného bohatství. Z nesmělého mladíka je sebevědomý muž, z chudého kotláře ctihodný Říman, ve zlaté kleci je však nešťastný a žije ve stále větší izolaci. Po letech zatouží V. znovu po aréně, chce být opět největším gladiátorem. Po několikaměsíčním tréninku zvítězí v souboji, ale oslepne. V den otevření Kolosea, největšího římského amfiteátru, má slepý V. nastoupit k poslednímu zápasu. Předtím se setkává v nejdražším římském nevěstinci s celoživotní láskou Rebekou, před níž slepotu neutají. Následující den je V. v aréně Kolosea zabit rozzuřeným býkem.
Zdroj: anotace ke knize
Dnes je 28.03.2024