Obsah: Trvání v proměně

Trvání v proměně : česká literatura devatenáctého století  / Aleš Haman        1. vyd    . - Praha: ARSCI, 2007  . - 370 s. : il. ; 21 cm        ISBN 978-80-86078-71-7  : Kč∼295, 00

Literárněvědná práce, která v sobě soustřeďuje jak společensko-kulturní hodnocení devatenáctého století, tak literární dění v Čechách, zasazené do celosvětového kontextu.
Autor nejprve popisuje literárně-společenské zvláštnosti, které se během devatenáctého století udály nejen u nás, ale i ve světě. V této době vrcholí realistický román v dílech G. Flauberta, L. N. Tolstého, É. Zoly nebo V. Huga. V Čechách se do popředí dostává K. H. Borovský a B. Němcová jež je v knize srovnávána s G. Sandovou. Autor rozdělil jednotlivé kapitoly podle literárních směrů (romantismus, postromantismus, realismus, naturalismus, impresionismus).
Vytvořil: ota61
Zdroj: www.mlp.cz