Obsah: Návrat otcovství

Návrat otcovství : jak se stát moderním otcem
Zmapování podob otcovstí od dob mytických až do současnosti, kdy muži hledají způsob, jak lépe plnit svoje rodičovské povinnosti. Kniha ukazuje proměny podob otcovství v průběhu historického a kulturního vývoje. Otec-pečovatel, otec-vládce, otec-vychovatel... tak vstupovali v minulosti muži do rodinného života. Postupem času však přišli o své rodičovské schopnosti, začali být odtrháváni od rodiny, péče o dítě se stala výhradně ženskou záležitostí. Image otce se celkově narušila. A tak na sklonku 20. století nastala doba pro hledání nových podob otcovství. Podoba patriarchálního otce začala být přežitkem. Nový otec by se měl aktivně zapojovat do rodinného života (překonání fenoménu nepřítomného otce), měl by se snažit stimulovat vývoj svých dětí, podílet se na péči o děti a rodinu. Autorka čerpá pro své výklady a tvrzení informace z průzkumů, rozhovorů, mužských deníků, uvádí výpovědi konkrétních mužů (ale i žen) o zkušenostech s rodinným životem a rodičovstvím. Snaží se ukázat, že podoby otcovství jsou podmíněny kulturně a sociálně: kulturní a sociální očekávání, stereotypy ovlivňují a často i narušují přístup mužů k rodičovství a rodinnému životu.

Vytvořil: Zdenka
Zdroj: anotace ke knize