Obsah: Naši furianti

Naši furianti : Obraz života v české vesnici o čtyřech dějstvích
Naši furianti po prvé v našem dramatu podávají obraz konkretní vesnice konkretního času a jejich postavy mluví jazykem, jak jej autor odposlouchal skutečnosti. Odehrávají se v jihočeské vsi Cerhonicích roku 1869. Stroupežnický si uložil po mnoha pokusech o romantickou hru historickou, o drama současné, hru výpravnou, historický žánrový obrázek, že podá obraz skutečného života. Referáty o premiéře 1887 byly však většinou tak nepříznivé, že se autor cítil povinen zdůvodňovat (v Hlasu národa 26. VI. 1887) : "Při spisování hry Naši furianti měl jsem prostě snahu podati a zachovati, pokud možno věrný obraz života, jaký byl v jihočeské vesnici v letech šedesátých ... Veškeré motivy Našich furiantů váženy jsou ze života, z událostí skutečných a přizpůsobeny toliko účelu hry. A rovněž ze života jsou vyňaty osoby jednající, hlavní i episodní". Názor dnešních divadelníků, diváků i kritiky vyjadřuje v doslovu J. Kopecký: "My si naopak vážíme Našich furiantů jako obrazu skutečnosti, jako poukazu na třídní konflikt na české vesnici dvě desítiletí po zrušení roboty. "
Vytvořil: Zdenka
Zdroj: anotace ke knize