Obsah: Cesta ke hřbitovu

Autorova prvotina.
Vzpomínky malého kluka na dobu dětství, které prožíval za 2. světové války.
Název Filipova románu má dvojí smysl: charakterizuje prostředí, v němž se odehrává část příběhu, a zároveň symbolizuje osud románových postav. Těmi jsou stálí hosté jedné dobře prosperující kavárny spolu s rodinou majitele. Vypravěčem je dospívající kavárníkův syn. Román začíná v takřka idylických dobách první republiky: jen vzdáleně do lokálu doléhají hlasy rozbouřeného světa, připravujícího se na válku; chodí sem pan farář Kempf a pan profesor Klimesch se svou nádhernou němčinou, vykřikují tu opilí fašisté v čele s kapelníkem Houžvou, přou se benešovci s rakály a komunisty. Všichni společně ještě mohou hrát hazardní hry, ukryti před bdělým okem strážmistra Flanderky. Idyla však končí, s příchodem fašistů do Ostravy se začínají naplňovat osudy: farář Kempf odchází dobrovolně ze světa, na jeho místo v lokále nastupuje SS sturmbannführer Berger, doktor práv a bývalý herec kočovné společnosti, stává se milencem vypravěčovy maminky a jeho hlavním protihráčem. Válečné události pořádně zamíchají osudy lidí. V příběhu, který strhne svou desiluzivností v pohledu na glorifikované hodnoty i svou zdánlivou cyničností, najde čtenář osobitý otisk nedávné a stále vzrušující minulosti.
Vytvořil: janajau
Zdroj: anotace ke knize