Obsah: Konec civilizace

Konec civilizace   / Aldous Huxley  ; dosl. Miroslav Holub; z angl. orig. přel. Stanislav Berounský, Josef Kostohryz      3. vyd. , v nakl. Maťa 1    . - Praha: Maťa, 1998  . - 200 s. ; 20 cm  . - (Šťastné zítřky; Sv. 1). - Orig. : Brave New World      ISBN 80-86013-38-3  : Kč∼188, 00
Konec civilizace               . - 1970

Utopický román anglického spisovatele, jehož obsahem je líčení lidské společnosti v budoucnu, v době vynikající techniky a vědy.
Román je fantastickým příběhem skupiny lidí, kteří byli zrozeni a vychováni uměle, a předem určených společenským posláním, charakterem zálibami a vlastnostmi, a kteří se náhle v \"divošské rezervaci\" setkají s normálními lidmi. Jeden z těchto lidí, zlákán pověstmi o vyspělé a svobodné moderní společnosti, rodnou rezervaci opustí a žije v moderním světovém státě. Poznává však, že veškerá svoboda člověka jako individua je v této technické epoše smazána, spoutána a předem vypočítána, dostává se s ní do konfliktu a nakonec tragicky končí sebevraždou, nenalézaje východisko.
Vytvořil: ota61
Upravil: Tessazlesa1