Obsah: Šedá eminence

Šedá eminence : život v náboženství a v politice  / Aldous Huxley  ; dosl. naps. Odilo Ivan Štampach; [z angl. orig. ] přel. Zdeněk Urbánek      2. vyd. , v nakl. Avatar 1    . - V Praze: Avatar, 1998  . - 297 s. : front. , il. ; 21 cm  . - (Zlatý věk). - Orig. : Grey Eminence      ISBN 80-85862-27-1  : Kč∼198, 00

Román je vlastně originální životopisnou studií proslulého anglického autora a je věnován dvěma výrazným osobnostem z období třicetileté války.
Huxley studoval osobnost kardinála Richelieua a zejména záhadnou postavu jeho rádce, muže, který stál v pozadí většiny jeho rozhodnutí, kapucína Josepha de Tremblay, přezdívaného Otec Josef. Přes jeho osobu a působení odkrývá autor kořeny evropské morální krize a opakujících se válečných konfliktů. Samotného Otce Josefa líčí jako tajemného muže znalého vyšších forem křesťanského poznání i základních otázek mystického splynutí, ale přitom i jako aktivního účastníka většiny dvorských intrik i jednání mezinárodní diplomacie.
Vytvořil: ota61
Zdroj: www.mlp.cz