Obsah: Věčná filozofie

Věčná filozofie   / Aldous Huxley  ; s přihlédnutím k překl. Karla Makoně přel. Ota Levínský; výtv. doprovod Zdeněk Hajný      Vyd. 1    . - Praha: Onyx, 2002  . - 285 s. , ilustr. ; 22 cm        ISBN 80-85228-95-5  : Kč∼297, 00 

Významný anglický spisovatel prostřednictvím komentářů filozofických a náboženských citátů definuje základní principy duchovního poznání.
Interpretací citátů z děl významných filozofů (např. Eckhart, Spinoza, Pascal) i náboženských myslitelů (kupř. Lao-c, svatá Terezie, svatý Bernard) naznačuje cestu ke "zdroji duchovního světla". Huxley se snaží na příkladech citací z odlišných duchovních i kulturních prostředí odhalit jejich společný ideový základ - v podstatě všech nematerialistických filozofických a náboženských systémů spočívá vymezení cesty k univerzálnímu řešení všech životních situací. V duši člověka se totiž nachází totožnost s "božskou Skutečností" a vrchol lidského snažení představuje nalezení základu veškerého Bytí. Tato ideová koncepce disponuje univerzální působností, neboť je přítomna ve všech tradičních systémech - "filozofie věků". Dílo klasika světové literatury si klade za cíl stát se impulsem k hledání duchovní alternativy dominujícího materialismu.
Vytvořil: ota61
Zdroj: www.mlp.cz
Dnes je 30.09.2022
Před 69 lety se narodil(a) Stirling Stephen Michael
Copyright © Knihovnicka.net | Created by puktom.cz
Šíření obsahu serveru Knihovnicka.net je bez písemného souhlasu autorů zakázáno