Obsah: Červená tráva

Svůj pátý román Červená tráva napsal Vian v letech 1948-49 a vydal v roce 1950. Čtyři hlavní hrdinové jsou současně jedinými postavami románu. Proti dvěma mužským protagonistům, Wolfovi a Safírovi Lazulimu, postavil dvě ženy, Lil a Folavril. Červená tráva je Vianovým nejautobiografičtějším dílem, neboť do Wolfových vzpomínek promítl velice transparentně traumata vlastního mládí. Cesty, které Wolf podniká ve svém stroji času a které mají charakter psychoanalytických seancí, evokují paralyzující péči rodičů, bezduchost školy a strach z dívek v době erotického dospívání. Wolfův útěk před chaotičností existence je podobný touze po smrti, po oné „úplnosti", jež není zatížena pamětí, a také Lazuliho ochromuje tíha vzpomínek. Obě ženy, milující, instinktivně oddané a mateřsky vlídné, mohou jen bezradně přihlížet sebezničujícímu mechanismu mužské úzkosti. Mezi mužským a ženským světem se v tomto románu rozevřela propast nedorozumění.
Vytvořil: janajau
Zdroj: anotace ke knize
Dnes je 26.04.2024
Před 112 lety se narodil(a) van Vogt A.E.