Obsah: Cár necár

Cár necár   / Karel Havlíček Borovský  ; vybr. a uspoř. Zdeněk Hron      V tomto uspoř. 1. vyd    . - Praha: BB art, 2006  . - 89 s. ; 15 cm  . - (Versus)      ISBN 80-7341-794-4  : Kč∼99, 00 

Výbor z díla klasika české satiry obsahuje skladbu "Křest svatého Vladimíra", autorovy epigramy a další ukázky z jeho básnické tvorby.
Havlíček ve veršované satirické skladbě "Křest svatého Vladimíra" tvrdě zaútočil na tehdejší společenské i politické poměry v rakousko-uherském mocnářství. Na jedné straně autor zesměšňoval církevní dogmatiku, na druhé si všímal despotismu Bachova absolutismu, který ovšem sledoval i popisoval s groteskní nadsázkou. Oproti tomuto opusu jsou příkladem dokonale stručného literárního útvaru Havlíčkovy epigramy, věnované církvi, králi, vlasti, Múzám a světu, v nichž se pomocí vtipu a sžíravě ostré ironie pokusil na nepatrné ploše zachytit dobovou atmosféru některých událostí, odehrávajících se za jeho života. I ostatní autorovy verše jsou napsány jeho charakteristickým rukopisem, ve kterém jednoznačně dominuje vtip a komika, pohybující se v nejrůznějších rovinách a zahrnující v sobě jak intelektuální náboj, tak i značnou dávku plebejského humoru.
Vytvořil: ota61
Zdroj: www.mlp.cz
Dnes je 04.10.2022
Před 225 lety se narodil(a) Gotthelf Jeremias
Copyright © Knihovnicka.net | Created by puktom.cz
Šíření obsahu serveru Knihovnicka.net je bez písemného souhlasu autorů zakázáno